Zdjęcie z wydarzenia: Projekt edukacyjny "Jajko" u Biedroneczek - przedstawia dzieci przed wylęgarnią


Pierwszym krokiem w projekcie było przeprowadzenie rozmowy oraz stworzenie mapy pojęciowej (każdy pomysł został zapisany), a także sformułowanie pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi w czasie trwania projektu. Następnie dzieci wykonały pierwszy szkic jajka – bez wzoru, według własnego wyobrażenia.
Dzieci w trakcie trwania projektu codziennie poznawały nowe informacje poprzez zabawę, poszukiwanie
i obserwacje, oglądanie filmów edukacyjnych, kontakt z literaturą, rozwiązywanie zadań oraz tworzenie prac plastycznych.

Odwiedził nas Pan Krzysztof – dziadek Patryka z grupy Kotki.
Poznaliśmy kurę jedwabistą oraz karłowatą. Pan Krzysztof opowiedział nam ciekawostki o ich życiu oraz hodowli.
Mogliśmy dotknąć i pogłaskać kurki, które przyjechały razem z Panem na zajęcia. Dziękujemy za poświęcony nam czas!

Dzięki uprzejmości wylęgarni drobiu AB OVO poznaliśmy sekrety wykluwania się piskląt.
Zwiedziliśmy wylęgarnie, nauczyliśmy się odróżniać pisklaka kurki i kogucika, poznaliśmy warunki konieczne do wylęgu oraz przetrwania maluchów już po wykluciu. Bardzo dziękujemy za tak ciekawą lekcję i poświęcony nam czas!

Gościliśmy u nas Panią Izabelę, mamę naszego Karolka w ramach zajęć Rodzic Ekspertem.
Wspólnie piekliśmy szpinakowe babeczki oraz wykonaliśmy pastę jajeczną, odpowiadaliśmy także na pytania: jak poznać czy jajko jest świeże? Jakie jajka są potrzebne do ciasta, a jakie do pasty? Jak poznać czy jajko jest ugotowane bez rozbijania go? Jakie zasady higieny i bezpieczeństwa należy zachować w czasie prac kuchennych?
Wszystko wyszło pysznie! Na koniec zajęć dzieci otrzymały od Pani Izabeli dyplomy „Mistrza gotowania z jajem” i w rewanżu wręczyły podziękowanie od naszej grupy. Bardzo serdecznie dziękujemy za cenną lekcję, zaangażowanie i poświęcony nam czas!

Poznaliśmy budowę jajka oraz gatunki kur: domowej, zielononóżki, jedwabistej, araucany oraz gęsi i perliczki wraz z ich jajkami. Jakie było nasze zdziwienie kiedy okazało się, że araucana znosi niebieskie jajka, a jajko gęsi jest tak duże i ciężkie!
Rozmawialiśmy na wiele „jajkowych” tematów między innymi: czy tylko kury znoszą jajka? Skąd wiemy, że ptaki są ptakami? Czy wszystkie ptaki znoszą jajka? Czego potrzebują jajka, aby wykluły się pisklaki? Poznaliśmy wybrane stworzenia, które wykluwają się z jaj.

Wspólnie tworzyliśmy, bawiliśmy się i śpiewaliśmy - temat jajek wciągnął nas do reszty. Wielkimi krokami zbliżały się do nas Święta Wielkanocne, do których także się przygotowywaliśmy poznając świąteczne ciekawostki, potrawy, zwyczaje oraz tradycje.

Nadszedł długo wyczekiwany dzień Wielkanocy w przedszkolu. Złożyliśmy sobie serdeczne życzenia, zjedliśmy uroczyste śniadanie po którym wybraliśmy się na poszukiwania upominków od naszego uszatego przyjaciela zająca.

Owies, pszenica – nie tylko pożywieniem dla kur. Utworzyliśmy kącik przyrody, wysialiśmy owies oraz pszenicę. Jednak tak spodobały nam się prace ogrodnicze, że na naszych parapetach zagościła też rzeżucha, szczypior, łąka kwietna oraz mieczyki.

Na zakończenie projektu wszystkie dzieci otrzymały kolorowankę, a Michał nagrodę za udział w grupowym konkursie „Kolorowe jajo”.
Zrealizowaliśmy wszystkie postanowienia projektu i odpowiedzieliśmy na wszystkie trapiące nas pytania - to był ciekawy i intensywny czas – dziękujemy wszystkim Rodzicom za współpracę!