Zdjęcie z wydarzenia: Projekt edukacyjny „Jajko” u Tygrysków - przedstawia dzieci przy zajęciach kulinarnych

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Jajko”. Projekt realizowany był w grupie Tygrysków w terminie od dnia 18 marca do dnia 5 kwietnia. Na wstępie dzieci wypowiadały się co to jest jajko, a odpowiedzi spisywane były w formie mapy pojęć. Następnie dzieci musiały narysować jajko.
Później odbyliśmy wycieczkę do wylęgarni i dzieci przekonały się, że z jajka wykluwają się kurczaczki i inne ptaki. Dzieci były zachwycone maluchami! Dziękujemy Wylęgarni za poświęcony czas!
Podczas realizacji projektu stworzyliśmy kącik - do którego Tygryski przyniosły surowe jajka i inne ciekawostki związane z tematem projektu. Można było znaleźć zielonkawe jajo, jajka od przepiórki i inne. Na koniec dzieci ponownie musiały narysować jajko. Korzystając z zasobów kącika jajecznego dzieci uczestniczyły w zajęciach badawczych i doświadczeniach. Oddzielaliśmy żółtko od białka. Sprawdzaliśmy jakie to jajko jest w dotyku, robiliśmy kogel mogel, gotowaliśmy jajka. Uczyliśmy się jak odróżnić jajko gotowane od surowego kręcąc nim na stole, smażyliśmy jajo na patelni, a nawet zrobiliśmy ciasto na naleśniki. Rankiem i popołudniu dzieci miały zajęcia sensoryczne. Między innymi dzieci ubierały jajko i przyklejały skorupki jajka białkiem.
Zbliżając się do Świąt Wielkanocnych zrobiliśmy prezenty dla całej rodziny z wykorzystaniem jajka. Piekliśmy babeczki i przy okazji sprawdzaliśmy właściwości ubitego białka. W zajęciach brali udział również rodzice. Z inicjatywy mamy Neli - Pani Angeliki Pawłowskiej odbyły się zajęcia plastyczno - techniczne „Zajączek”, który wykonany został z jajka z niespodzianką. Malowaliśmy także jajka techniką malowania w soli. Barwiliśmy też jajka na różne kolory. Podczas Śniadania Wielkanocnego zjedliśmy tradycyjne jajko. W ten sposób zapoznaliśmy się z tradycjami świątecznymi.
A po świętach skonstruowaliśmy grę matematyczną „Kurki i jajka”, która polegała na zgarnianiu kurkom jajek z wybiegu i przeliczaniu zebranych elementów. Wygrała osoba, która zebrała najwięcej jajek. Na zakończenie projektu ogłoszony został konkurs plastyczny „Moja Pisanka”. Zadaniem dzieci i rodziców było wykonanie w formie przestrzennej i dowolną techniką pisanki wielkanocnej. W celu wyłonienia laureatów rodzice oddawali głosy na najpiękniejsze prace. Wyłoniono laureatów:
I miejsca: Lena Strzelecka i Michał Joźwowiak dzieci z grupy Kotki
II miejsca: Zosia Horna grupa Tygryski i Klara Szczęch z grupy Kotki
III miejsca: Lena Skrzypczak grupa Tygryski i Michalina Ćwik grupa Kotki

Tak zakończyliśmy projekt edukacyjny „Jajko”, który podczas realizacji dał dzieciom ogrom radości i poszerzył wiedzę o otaczającym nas świecie.