Zdjęcie z wydarzenia: Światowy Dzień Ziemi - przedstawia dzieci zbierające śmieci

Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
Z tej okazji 22 kwietnia 2022r. w Przedszkolu nr 1 im. Jana Brzechwy królował kolor zielony. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci uczyły się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Nie brakowało rozmów na temat losów naszej Planety. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając je do odpowiednich pojemników. Dzieci również dowiedziały się jak sadzić i przesadzać rośliny zielone i kwiaty. W przedszkolu mamy ogródek, w którym dzieci wysiały rzodkiewkę, szpinak oraz cebulkę dymkę.
Każda grupa przygotowała ekologiczne hasło np. „Ziemia to nasz dom”, „Nie bądź jeleń dbaj o zieleń”, „Kompostowanie to duże wyzwanie”, „O naszą Planetę dbamy, bo tylko jedną ją mamy!”, aby podkreślić ważność wpływu człowieka na dalsze losy naszej Planety.
Już dwa dni wcześniej wszystkie grupy przygotowywały się do obchodów Dnia Ziemi. Dzieci wraz z nauczycielkami wykonały plakaty w duchu idei „Zero waste”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się wytwarzać jak najmniej odpadów, nie zanieczyszcza środowiska i uczy się jak można wykorzystać ponownie przedmioty.
Idea Zero Waste posiada pięć zasad tzw. 6R:
• odmawiaj (refuse),
• ograniczaj (reduce),
• wykorzystaj ponownie (reuse),
• recyklinguj ( recycle ),
• kompostuj (rot).
• naprawiaj (repair)
Zasady te towarzyszyły przedszkolakom podczas obchodów Dnia Ziemi. Wykonane plakaty były tłem podczas „Pokazu mody ekologicznej”, do którego zgłosiło się aż 35 dzieci z różnych grup wiekowych. Pokaz odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych 3, 4-latki oraz 5 i 6-latki.
Kolejnym działaniem w ramach Dnia Ziemi było sprzątanie świata. Część z naszych dzielnych przedszkolaków wyruszyła w okolice przedszkola i do lasu by pozbierać leżące śmieci. Celem akcji było promowanie poszanowania zasobów, ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. Dzięki współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu przedszkolaki zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywne nastawienie wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyły spod budynku przedszkola i zajęły się oczyszczaniem przydzielonego im terenu. Pogoda dopisała, dzięki zacięciu i aktywnej postawie dzieci udało się zebrać dwa worki śmieci, które następnie zostały zabrane przez pracowników wysypiska śmieci. Udział naszych przedszkolaków w akcji „Inwestuj w naszą Planetę” z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.
Dzień Ziemi to jedno z działań, które wykonujemy podczas realizacji projektu „Przedszkole jako ośrodek dla zrównoważonego rozwoju”. W każdym miesiącu przedszkolaki uczą się jak inwestować w swoją planetę.